Ból kręgosłupa – możliwe przyczyny

Kregosłup jest kolumną kości (kręgów) podpieraną razem przez mięśnie, ścięgna oraz więzadła a usytuowanie kręgów względem siebie regulowane jest przez amortyzujące dyski. Problem w każdym odcinku kręgosłupa może stanowić powód bólu pleców. Dla niektórych ludzi ból pleców jest po prostu niedogodnością. Są jednak też takie przypadki kiedy ból jest przejmujący i wykluczający z normalnego życia.

Większość bólów kręgosłupa – nawet silnego bólu pleców – ustępuje sama w ciągu czterech do sześciu tygodni. Chirurgia jest nieczęsto potrzebna w leczeniu bólu pleców i jest ogólnie korzysta się z niej tylko w ostateczności.

Częstą przyczyną bólu pleców jest uszkodzenie mięśni (zapalenie) bądź więzadeł (zwichnięcie, skręcenie, zwyrodnienia). Zapalenia i skręcenia mogą zaistnieć z wielu powodów, w tym nieodpowiedniego dźwigania, złej postawy i braku regularnych ćwiczeń. Nadwaga może zwiększyć ryzyko wystąpienia naprężeń i skręceń kręgosłupa.

Ból pleców może również wynikać z bardziej poważnych urazów, takich jak złamanie kręgu lub zerwanie dysku.

https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/dla-pacjenta/ 

 

Możliwe przyczyny bólu pleców to:

Przepuklina dysku, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, otyłość,  infekcja nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek), choroba zwyrodnieniowa stawów, 

zapalenie kości i szpiku, zła postawa, reumatoidalne zapalenie stawów, zwężenie kanału kręgowego, choroba Pageta kości, osteoporoza, złamanie kręgosłupa, skręcenia i odkształcenia, Zwężenie kanału kręgowego.

Be the first to comment on "Ból kręgosłupa – możliwe przyczyny"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*