Lawenda – zachwycająca roślina

Lawenda jest jedną z bardzie znanych roślin wywodzących się z rejonu Morza Śródziemnego. Dzisiaj jej uprawy spotkać można w niemal całej Europie, m. in. w Polsce, w której już dawno zdobyła niemałą popularność jako roślina lecznicza. W których sytuacjach można skorzystać ze wsparcia lawendy? Co sprawiło, iż ten śródziemnomorski dar natury stał się tak popularny na całym świecie?

Lawenda to przede wszystkim wspaniałe kwiaty, będące źródłem cennych dla naszego zdrowia olejków eterycznych. To również fitosterole, garbniki oraz kwasy organiczne, które mogą pozytywnie wpływać na nasz organizm. Jakie przypadłości można zwalczać za pomocą lawendy?

Kwiaty na urodziny
Lawenda, jako roślina lecznicza, wykorzystywana jest przede wszystkim w aromaterapii. Z jej mocy mogą korzystać te osoby, które poszukują naturalnego sposobu na uspokojenie, i ci, którym życie utrudniają przykre kurcze. Olejek lawendowy ma z kolei właściwości dezynfekujące, jest zatem z powodzeniem stosowany przy problemach ze skórą.

Warto też pamiętać, iż lawenda może się rewelacyjnie sprawdzić jako przyprawa. Jej liście są doskonałym dodatkiem do posiłków mięsnych, ich obecność niejednokrotnie uwzględniają też przepisy na zupy i potrawy z rybą w roli głównej. Liście lawendy można też dodawać do wielu sałatek, dzięki czemu staną się one jeszcze smakowitsze i zdrowsze.

Be the first to comment on "Lawenda – zachwycająca roślina"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*